Харчування в школах та безкоштовні підручники

Керівники відділу освіти Синельниківської міської ради відповіли на ряд запитань, зокрема, щодо харчування в школах та прояснили процедуру безкоштовного надання підручників. 


-Як проводиться забезпечення шкіл підручниками та методичними матеріалами?

Забезпечення шкіл міста підручниками відбувається у відповідності до наказу МОН України від 14.12.2012р. № 1427  «Про затвердження Порядку забезпечення студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів та вихованців дошкільних навчальних закладів підручниками та навчальними посібниками». Так, відділом освіти на підставі даних закладів освіти щорічно до 15 листопада надається через Департамент освіти і науки ОДА до Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України інформація щодо потреби учнів міста у підручниках на наступний навчальний рік. У зв’язку з переходом початкової та середньої ланки на нові стандарти освіти відповідно до потреби у 2015 році замовлення на підручники здійснювалось для учнів 4 та 7 класів ЗНЗ. Також з  2015 року змінився підхід до відбору навчальної літератури. Відповідно до наказу МОН України від 7.10.2014 р. № 1149, яким було затверджено нове Положення про конкурсний відбір оригінал-макетів підручників для учнів 4 та 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів, на його 2 етапі кожен педагогічний колектив навчального закладу самостійно здійснював відбір електронних версій оригінал-макетів підручників. Тому  в нашому місті учні 4 та 7 класів будуть мати різні підручники, різних авторів та змісту. Доставка підручників до обласних баз зберігання здійснюється за рахунок державного бюджету, доставка книг до міста покладена на відділ освіти.

Методичні матеріали останнім часом надходять у друкованому вигляді у невеликій кількості, тому що здебільшого розміщуються на освітніх порталах МОН України, Дніпропетровської області та інших і доступні кожному педагогу безкоштовно.

-У зв’язку з прийнятими законопроектами зміни до законів «Про освіту» та «Загальну середню освіту» чи проводиться забезпечення шкіл безкоштовними книжками та методичними матеріалами?

З 2006 року всі учні ЗНЗ забезпечуються безкоштовними підручниками. Потреба у придбанні підручників виникає вкрай рідко: у разі втрати підручника учнем, у разі великого збільшення контингенту учнів при неможливості обміну між іншими закладами міста та області, при зміні закладом свого профілю навчання (10-11 класи), коли отримані у попередні роки за державний кошт підручники не відповідають навчальним планам закладу. У 2015 році відбувались неодноразові зміни у законодавстві щодо безкоштовного забезпечення учнів підручниками. На сьогоднішній день 50% замовлених підручників оплачено з державного бюджету, і ними в першу чергу забезпечуються учні пільгових категорій та діти учасників АТО, 50% обсягу — з місцевих бюджетів. З грудня 2015 року заклади освіти міста почали отримувати книги (половину від загальної кількості, кошти на які забезпечувалися з державного бюджету) відповідно до своїх замовлень, станом на  1 лютого 2016 року вже отримано 52% книг.

— Які класи отримуватимуть безкоштовні книжки?

Безкоштовні підручники вже наявні у шкільних бібліотеках, їх отримують учні всіх  класів, нові – учні 4 та 7 класів поки що не в повному обсязі.

— Чи на всі предмети є підручники?

Відповідно до забезпеченості підручниками з різних предметів відповісти достатньо складно, тому що однозначної відповіді немає: одна школа вже має підручник з математики, але не має з природознавства, інша-навпаки, тому що обрали різні підручники.

В цілому на сьогодні по 4 класу взагалі ще не отримано підручників з української та англійської мов, образотворчого мистецтва, частково з літературного читання, німецької мови, інформатики,  музичного мистецтва, трудового навчання, всі 50% підручників за рахунок державного бюджету з математики, природознавства, «Я у світі», основ здоров’я, російської мови.

Для учнів 7 класів на 50% отримано всі книги — музичне мистецтво, основи здоров’я, російська мова, частково з предметів – українська мова, література, німецька мова, зарубіжна література, історія України та всесвітня історія, біологія, хімія, фізика, інформатика, трудове навчання, ще не отримані підручники з алгебри, геометрії, географії.

Гірше відбувається забезпечення учнів з класів російською мовою навчання, через невеликі обсяги видавництва відмовились друкувати деякі обрані закладами підручники, тому зараз відбувається процес визначення потреби та заміни їх на інші. Разом з тим учні 4 класів вже забезпечені підручниками з  літературного читання, математики, трудового навчання, музичного мистецтва; учні 7 класів – з хімії, всесвітньої історії, трудового навчання, музичного мистецтва.

— Яка кількість дітей отримає книги по місту Синельниковому?

Протягом 2015-2016 навчального року безкоштовно отримають підручники 274 учні 4 класів та 265 учнів 7 класів з українською мовою навчання та 50 учнів 4 класів і 48 учнів 7 класів з російською мовою навчання.

— Чи є такі класи, в яких не всі отримують нові книги? Якщо так, то чому?

На сьогоднішній день в усіх 4 та 7 класах ЗНЗ міста немає 100% забезпеченості учнів новими підручниками, наразі відбувається забезпечення в межах 50%, інші підручники за рахунок місцевого бюджету в обсязі інших 50% будуть надходити згодом. Відповідно до Інструкції про порядок комплектування та обліку підручників та навчальних  посібників шкільний бібліотекар після отримання та обліку підручників видає їх класним керівникам, а ті, в свою чергу, здійснюють їх розподіл між учнями класу.

— Чи забезпечені вчителі всім необхідним матеріалом (методичні матеріали, книги тощо)?

Педагогічні працівники мають можливість отримати безкоштовно відповідні методичні матеріали, навчальні посібники у шкільній бібліотеці, на освітньому порталі, забезпечення їх підручниками відбувалось лише в разі 100% забезпечення учнів закладу. В січні 2016 року Верховна Рада України ухвалила закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо безоплатного забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх навчальних закладів та педагогічних працівників. Тому очікуємо, що відтепер до кількості підручників, що замовляються закладами за державний кошт, будуть включатись і педагогічні працівники.

— Як зараз відбувається оплата за харчування в молодших класах?

У зв’язку із прийняттям Закону України про Державний бюджет на 2016 рік, Постанови Верховної Ради України про внесення змін до деяких законодавчих актів №911-VIII від 24.12.2015 р. учні 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів харчуються за рахунок батьківських коштів. Вартість харчування дітей пільгових категорій — 8 грн.

— Які категорії дітей отримують безкоштовне харчування?

Відповідно до ст.21 Закону України “Про загальну середню освіту”, ст. 5 Закону України “Про охорону дитинства” безкоштовним харчуванням за рахунок державного бюджету забезпечуються  діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та діти з малозабезпечених родин з числа учнів 1-4 класів при наявності довідок з управління праці та  соціального захисту населення.

— Чи планується введення карантину в навчальних закладах?

Призупинення навчального процесу в навчальних закладах відбувається відповідно до п.9.20 Дсан ПіН 5.5.2.008-01. при відсутності більше 25 % учнів.

— Яка на сьогодні відвідуваність закладів освіти в м. Синельниковому?

Станом на 4.02.2016 р. відвідуваність учнями загальноосвітніх навчальних закладів становить 95 %.

— Зі статистики Дніпропетровської ОДА нам відомо, що є закриті класи. Чи відповідає це дійсності та в яких школах є закриті класи?

Оскільки на 4.02.2016 р. епідемічний поріг захворюваності на ГРВІ та грип не перевищено, тому класів та навчальних закладів , в яких призупинений навчальний процес,  немає.